Чоколадна чизкејк торта 1

Чоколадна чизкејк торта

Совршена комбинација за сите љубители на кремасти и чоколадни вкусови! Катерина направи преубава чоколадна чизкејк торта која е одлична за во разни пригоди. Се прави доста лесно, а еве го рецептот!

Може да ве интересира: Крцкав чизкејк колач со лиснато тесто.

Чоколадна чизкејк торта 2

Состојки:

 • 250 гр рикота
 • 250 гр шеќер
 • 3 јајца
 • 80 гр брашно
 • 75 гр какао
 • 100 гр растопен путер
 • 1 кесичка прашок за печиво.

За премачкување:

 • 100 гр црно чоколадо
 • 1 лажица масло.

Подготовка:

 1. Во длабок сад за матење ставете ги рикотата и шеќерот. Изматете ги убаво со миксер.
 2. Со непрекинато матење, едно по едно додајте ги јајцата.
 3. Матете уште 5 минути, а потоа додајте го брашното, кое претходно сте го измешале со печивото.
 4. Измешајте убаво со жица за матење и додајте ги какаото и растопениот путер. Па, изматете убаво уште еднаш за да не останат грутчиња.
 5. Смесата турете ја во тркалезен калап, по можност со обрач. Премачкајте го со путер и набрашнете го.
 6. Во претходно загреана рерна на 180 степени, печете за време од 30 минути.
 7. Во меѓувреме на пареа растопете го чоколадото со малку масло.
 8. Испечената и изладена торта премачкајте ја со растопеното чоколадо и послужете. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви препорачуваме да прочитате: Визитарски колачи чизкејк коцки.

Сподели: