3 велигденски салати со варени јајца

3 велигденски салати со варени јајца

Ако имате повеќе варени јајца, а не знаете како да ги искористите, еве супер идеи. Ви предлагаме неколку вкусни и лесни рецепти за велигденски салати со варени јајца. Пробајте ги и пишете ни во групата на Сѐ за храна која е вашиот фаворит. 

Може да ве интересира: Редена кус кус салата со варени јајца.

3 велигденски салати со варени јајца

Велигденска свежа салата

Нова комбинација на состојки, вкусна и декоративна како во ресторан. Плус, кога разнобојните зеленчуци ќе ги зачиниме со квалитетни производи, тогаш резултатот е неизбежно добар! Еве кои се состојки ви се потребни за подготовка на 4 порции.

За салата:

 • 4 варени јајца
 • 2 средно големи домати
 • 16-20 ливчиња спанаќ по желба
 • 4 листови свежа марула
 • 1 чаша ситно сечкана или рендана црвена зелка
 • 1 зрело авокадо
 • 12-16 млади гранчиња рукола.

Зачини за прелив:

 • масло по вкус
 • црн, бел, црвен бибер и крупна морска сол по вкус
 • свежо цеден сок од 1 лимон.

Подготовката на велигденската свежа салата прочитајте ја тука.

Велигденска кремаста салата со јајца

Симбол на велигденските празници се варените јајца, па секоја идеја за искористување на истите ни е добредојдена. Споделуваме една супер идеја за подготовка на велигденска крем салата со јајца и авокадо. Вкусна, кремаста и здрава, ќе им се допадне на сите во фамилијата.

Состојки:

 • 1 авокадо со средна големина
 • 3 тврдо варени јајца
 • 2 лажици посен мајонез
 • 1 лажичка сок од лимон
 • морска сол и свежо мелен црн пипер по вкус.
 • 1 лажичка сечкан свеж магдонос.

Подготовката на велигденската кремаста салата со јајца прочитајте ја тука.

Салата со варени јајца и спанаќ

Интересна комбинација за салата со варени јајца и спанаќ! Супер можност да ја пробате во текот на Велигденските празници или пак кога ви останале варени јајца, а не знаете како да ги искористите.

Состојки:

 • 4 чаши свежи листови од спанаќ
 • 4 варени јајца
 • 4 ленти сланина
 • 1 мала главица кромид по желба

За сос:

 • 3 лажици маслиново масло
 • 2 лажици винска киселина
 • 1 лажица сенф
 • ½ мала лажичка сол
 • мелен црн пипер по вкус.

Подготовката на салатата со варени јајца и спанаќ прочитајте ја тука.

Ви препорачуваме да прочитате: 3 рецепти за главно јадење со варени јајца.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: