3 домашни маски со рицинусово масло за здрава коса

3 домашни маски со рицинусово масло за здрава коса

Рицинусовото масло почна да добива се поголема популарност, благодарение на неговите квалитети за нега на косата. Овој вид на масло има антивирусно, антибактериско и антифунгално својство, што го квалификува како добар третман за проблеми со скалпот. Главната состојка на рицинусово масло е рицинолеинска киселина која ја забрзува циркулацијата на крвта во областа на скалпот, а со тоа доведува до побрз раст на косата. Во продолжение ви откриваме 3 домашни маски со рицинусово масло кои ќе ви помогнат да ја обновите и хидрирате вашата коса.

Секојдневната масажа на скалпот на главата со мало количество рицинусово масло го зајакнува влакното и поттикнува побрз раст на косата. Освен за стимулирање на растот и за заштита на косата, рицинусовото маслото често се користи и за поттикнување на растот на веѓите и трепките. Продолжете со читање и дознајте како на лесен начин да направите маски со рицинусово масло во домашни услови.

3 домашни маски со рицинусово масло за здрава коса

Маска од рицинусово масло и мед

Рицинусовото масло и медот за коса се супер хранлива комбинација. А за полесна нанесување на оваа маска се додава и јајце. Медот делува како антиоксиданс, но неговата најголема предност е тоа што длабински ја хидрира косата.

Состојки:

 • 2 лажици рицинусово масло
 • 1 лажица мед
 • 1 јајце.

Подготовка:

 1. Во сад, измешајте ги состојките за да добиете хомогена смеса.
 2. Маската нанесете ја на косата и оставете ја да делува најмалку половина час. Потоа, темелно исплакнете со топла вода и шампон.

Маска од рицинусово масло и сода бикарбона

Мешавината од овие две состојки е одличен пилинг на косата. Не мора да ја правите често, но може да биде корисно од време на време, бидејќи оваа смеса делува на фоликулите и стимулира побрз раст на косата.

Состојки:

 • 3 лажици рицинусово масло
 • 2 лажици сода бикарбона.

Подготовка:

 1. Во сад измешајте ги состојките за да добиете паста.
 2. Пастата нанесета ја на главата и нежно масирајте. Оставете ја кратко да делува, а потоа исплакнете со топла вода.

Маска од рицинусово и косово масло

Комбинацијата на овие две состојки е одлична и го спречува опаѓањето на косата.

Состојки:

 • 2 лажици рицинусово масло
 • 2 лажици кокосово масло.

Подготовка:

 1. Состојките измешајте ги во сад и ставете ги да се загреат. Се загреваат само додека се растворат.Тргнете го садот од оган и оставете да се излади.
 2. Маската нанесете ја на косата и завиткајте ја со крпа. Оставете да делува околу 3 часа. Потоа, исплакнете со вода и шампон.

Ви препорачуваме да прочитате: Едноставна природна маска за сува и оштетена коса.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: