6 испробани рецепти за овошни десерти со јагоди 1

6 испробани рецепти за овошни десерти со јагоди

Има многу причини да ги пробате нашите испробани рецепти за овошни десерти со јагоди! Не само што се едно од омилените овошја поради својот вкус и изглед, јагодите исто така се исклучително здрави.

Нахранете го телото со антиоксиданси, јадете јагоди и помогнете му на својот организам во борбата против стареењето, против воспаленија и многу повеќе! За сите нивни корисни својства можете да прочитате тука.

Брз овошен колач со јагоди

Изгледа убаво и примамливо, совршен за вкусно дружење и слатки паузи. Кога ќе го пробате овошниов колач со јагоди верувајте дека ќе посакате уште едно парче. Ете толку е вкусен. Од само неколку состојки ќе креирате вкусна фантазија која се јаде. Уживајте и сладете се. Рецептот може да го најдете ако кликнете тука.

Едноставен ролат со јагоди

Лесно, пролетно, брзо и многу вкусно! Јагодите се симбол на пролетта и се омилено овошје на многумина, а десертите приготвени со нив се освежителни и сите ги сакаат. Рецептот за овој прекрасен и многу вкусен освежителен ролат можете да го прочитате тука.

Мафини со јагоди

Вистинко уживање за очи и за вкус кое можеме да го вкусиме благодарение на Лидија! Нејзиниот талент можеме да го видиме во разни слатки и солени специјалитети, а сега можеме да го пробаме рецептот за убавите овошни мафини со јагоди. Кликнете тука за да го прочитате.

6 испробани рецепти за овошни десерти со јагоди 2

Мафини со чоколадо и јагоди

Совршен спој на овошни и чоколадни ноти! За сите нас, Невена припреми мафини со чоколадо и јагоди. Освен што одлично изгледаат, многу се сочни и лесно може да ги направи секој. Мафините се типични американски десерти, кои се многу популарни и кај нас, а се обично се јадат за десерт, за ужина или совршено се вклопуваат со омиленото кафе. Кликнете тука за да го прочитате нашиот испробан рецепт за мафини со јагоди и чоколадо.

Еклери со јагоди и ванила крем

Доволно е само да ја погледнете фотографијата за да претпоставите колку само се вкусни овие еклери со јагоди и збогатени со фил од ванила, просто идеални. Рецепт кој мора да се проба, а ќе го најдете тука!

Милкшејк од јагоди

Во периодот кога јагодите ги имаме во изобилство нема потреба да купувате сокови. Направете освежителен милкшејк од јагоди, во кој сигурно ќе уживате и ќе се освежите во топлите денови кои претстојат. Рецептот за превкусен домашен милјшејк прочитајте го овде.

Ви предлагаме да прочитате: 6 најдобри рецепти за баклава.

Сподели: