колачиња со ванила и чоколадо

Колачиња со ванила и чоколадо

Одличен избор за убав ден! Почестете се со овие колачиња и почувствувајте ја извонредната арома на ванила и чоколадо. Колачињата се прават брзо и лесно, а идеално се вклопуваат со вкусно кафе или чај. Ние ги пробавме, пробајте ги и вие, нема да зажалите!

колачиња со ванила и чоколадо

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 75 гр шеќер
 • прстофат сол
 • 1 пакетче ванилин шеќер
 • 1 полна лажица капучино
 • 1 жолчка
 • 120 гр маргарин
 • 60 мл слатка павлака
 • растопено црно чоколадо за декорација.

Подготовка:

 1. Во сад измешајте ги брашното, шеќерот, солта, ванилата и капучиното.
 2. Додадете ги прво маргаринот и жолчката, потоа и павлаката, па замесете меко и мазно тесто.
 3. Тестото завиткајте го во најлонска фолија и оставете го во фрижидер половина час.
 4. Од изладеното тесто развлечете кора со дебелина од половина сантиметар, па и со кружни форми или чаша со помал пречник исечете кругови.
 5. Печете на 180 степени, околу 12 минути.
 6. Растопете го чоколадото и оформете лица на колачињата. Дозата не е голема, па доколку сакате повеќе колачиња, дуплирајте ја количината на состојките.

Насмеаните колачиња со ванила и чоколадо се совршени за детски забави и кратки кафе паузи за возрасни, а исто така се совршена закуска со шолјичка чај или кафе.

Рецептот го испратил: Клара Бос

Сподели: