Од кујната на Марија Кочовска: Брзи потпечени макарони со сирење, јајца и кашкавал

„И за појадок и за ручек и за вечера! Секогаш можеме да јадеме потпечени макарони со сирење. Овој убав, традиционален рецепт од македонската кујна, го преработив и направив моја верзија со кашкавал. 

Лесно и брзо се прават, и не е потребно големо искуство во кујната. За 20-тина минути ручекот за целото семејство е готов.“ – вели Марија.    

потпечени макарони со сирење и јајце

Состојки:

состојки за потпечени макарони

Подготовка:

  1. Во тенџере на оган ставете 3 до 4 литри вода да се вари. Додајте ½ мала лажичка сол. Штом водата зоврие, намалете ја температурата и додајте ги макароните. Варете ги според упатството околу 5-7 минути.
  2. Јајцата изматете ги со виљушка. Сирењето издробете го. Кашкавалот изрендајте го на крупната страна на рендето. 
  3. Варените макарони исцедете ги и оставете ги кратко да се изладат. Потоа додајте ги јајцата и сирењето. Измешајте за да се соединат состојките. 
  4. Во тава за печење ставете ги макароните, израмнете и додајте го ренданиот кашкавал. 
  5. Печете во загреана рерна на 250 степени, околу 10 минути. Готовите потпечени макарони со сирење оставете ги кратко да се изладат, а потоа послужете ги. На здравје!

Совети плус:

  1. Во водата во која се варат макароните, не додавајте масло. Тоа ќе спречи состојките убаво да се поврзат. Најважно е да има доволна количина на вода 3-4 литри. 
  2. Посолете по вкус. Јас не додадов дополнителна количина на сол, бидејќи сирењето е веќе солено. 
печени макарони со сирење и јајце

Препорака од авторот:

Ако ти се допадна овој рецепт, разгледај повеќе идеи на мојот Инстаграм профил – @kocovska.marija и заследи ме. Таму ќе пронајдеш и корисни и практични совети за домот. Може да ме следиш на:

А бидејќи се ближат велигденските празници, ти предлагам да го разгледаш рецептот за: Кинеска салата со ориз.

*Рецептот е поддржан од Млекара Тетово.

Сподели: