brz sos od avokado 1

Брз сос од авокадо – посен, вегански и хроно

Едноставно, брзо и лесно, а многу вкусно и здраво! Одличен брз сос од авокадо, кој одговара на различни режими на исхрана, а и супер е за разни прилики и замезување со друштвото. Вреди да се проба!

Бетина ни кажа: „Јас ставив нешто повеќе сок од половина лимон, но тоа е по вкус. Може и да додадете зачини по желба.“ Па, препуштете се на креативноста и уживајте. На здравје!

brz sos od avokado 2

Состојки:

 • 2 зрели авокада
 • 1 мала главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • свежо цеден сок од 1/2 лимон (или по вкус)
 • 1 лажица маслиново масло
 • сол и црн пипер по вкус.

Подготовка:

 1. Авокадата измијте ги, излупете ги и исечкајте ги. Може да ги оставите во сад, или директно да ги ставите во садот за блендирање.
 2. Потоа, излупете ги и измијте ги чешнињата лук и додајте ги во садот.
 3. Лимонот исцедете го за да добиете свежо цеден сок. Додајте го во садот за блендирање исто така.
 4. Додајте го и маслиновото масло, а потоа додајте сол и црн пипер по вкус.
 5. Блендирајте ја смесата додека добиете мазен крем.
 6. На крај, додадете го ситно сечканиот кромид и убаво измешајте.

Рецептот го испратилa: B.Kuzevski, zgotvenosoljubov.

Ви препорачуваме да прочитате: Брускети со намаз од авокадо.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: