Веге пица со маслинки и печурки

Време е за посна пица! Засукајте ги ракавите и започнете со подготовка. Рецептот за оваа веге пица со маслинки и печурки ни го испрати Теодора, па со задоволство го споделуваме со вас.

Ако во деновите за пости сакате да направите пица, ова веге пица со маслинки и печурки е одличен предлог за вас. Комбинацијата на состојки е одлична, а предност е тоа што може да експериментирате и да ги менувате по ваша желба. Наведенети состојки во рецептот се доволни за три пици, а по потреба, може да ја зголемите количината.

Веге пица со маслинки и печурки

Состојки:

За тесто:

 • 500 г брашно
 • 300 мл млака вода
 • 1/2 свеж или сув квасец
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 50 мл масло.

За фил:

 • доматно пире
 • свежи пиперки
 • свежи печурки
 • маслинки
 • домати
 • туна (по желба)
 • сусам
 • кромид
 • ротквица
 • рукола
 • оригано и босилек
 • маслиново масло
 • сол по вкус.

Подготовка:

 1. Во млака вода растопете го квасецот заедно со шеќерот.
 2. Во подлабок сад ставете го брашното и додајте сол. Направете длабнатина во средината и ставете ги квасецот и маслото. Замесете помеко тесто.
 3. Садот со тестото покријте го со кујнска крпа и оставете го да 30 минути да нарасне.
 4. Потоа, извадете го тестото на набрашнета површина и премесете го. Вратете го во садот и оставете го уште 15 минути.
 5. Во меѓувреме исечкајте ги состојките за филот.
 6. Од тестото формирајте 3 топчиња. На набрашнета површина, секое топче развлечете го во тенка кора.
 7. Тестото за пица ставете го во тава за печење. Врз кората ставете доматно пире, пиперки печурки, маслинки, домати, кромид, ротквица и рукола. Додајте туна по желба и сусам. Постапката повторете ја и со останатите кори.
 8. Пицата ставете ја да се печи во претходно загреана рерна на 250 степени, околу 10 минути.
 9. Кога пицата ќе биде готова, врз неа ставете оригано, босилок и сол по вкус и прелијте ја со малку маслиново масло. На здравје!

Автор на рецептот: Теодора Георѓиевска (gotvime.so.tea).

Ви препорачуваме да прочитате: Кашел пица со маслинки.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: