пица со маслинки

Кашел пица со маслинки

Одлична идеја за вегетаријанска пица со маслинки. Пробајте го и вие вкусот кој долго се памети, секое залче буди исклучително вкусни сензации кои ги обожаваат и децата и возрасните!

кашел пица маслина - посна

Состојки:

За тесто:

 • 0,5 кг брашно
 • 1 квасец
 • 2-3 лажици масло
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 250-300 мл вода.

Додатоци (количината ја дозирате по желба):

 • кечап
 • оригано
 • сечкани шампињони (маринирани или свежи)
 • сечкани маслинки (околу 20 парчиња)
 • кашкавал
 • сусам.

Подготовка:

 1. Најпрво измешајте ги состојките за тестото и замесете го (не е неопходно да се чека квасецот да нарасне).
 2. Откако тестото е убаво, меко и компактно, растегнете го и ставете го во тава за печење (тавата треба да е поголема за пицата да биде потенка), претходно намрсена и обложена со пекарска хартија, а доколку сакате можете да печите во плех.
 3. Потоа наредете ги додатоците. Најпрво намачкајте го тестото со кечап, наросете со оригано, наредете ги сечканите шампињони и маслинките.
 4. На крај додајте го ренданиот кашкавал и наросете со сусам.
 5. Печете на 220-250 степени, за време од 20-25 минути.

Кашел пица со маслинки е одлична идеја за родендени и прослави и супер е како опција за секојдневен оброк за носење. Нискокалорична е, погодна вегетаријанци, а по желба може да додадете и дополнителни состојки. Најубава е кога е топла, но и ладната Кашел пица со маслинки има извонреден вкус и ќе ви овозможи дегустативно уживање.

Сподели: