доматен сос за пица

Доматен сос за пица

Како ви се допаѓа идејата наместо да купувате готов сос за пица, да си направите сами? Имаме одличен рецепт за доматен пица сос, кој е подобар дури и од купечките!

Освен за пица, овој сос може да го користите и како прелив за тестенини, лазањи и други јадења. Ви гарантираме дека доволно е само еднаш да го направите и да се уверите во едноставната подготовка и убавиот вкус. Потоа, ќе го правите повторно и повторно.

доматен сос за пица

Состојки:

 • 1 конзерва домати
 • 2 лажици маслиново масло
 • ¼ чаша рендан црвен кромид
 • 1 лажица сушен босилек
 • ¼ – ½ лажица лута пипер по вкус
 • 3 чешниња рендан лук
 • 2 лажици шеќер
 • 1 лажичка сол
 • црн пипер по вкус.

Подготовка:

 1. Доколку користите конзервирани домати кои се цели, изгмечете ги или избленирајте ги со блендер.
 2. Во помал сад на оган ставете го маслиновото масло за да се загрее. Во загреаното масло додајте ги кромидот, ориганото, босилекот и лутата пипер. Динстувајте околу 2-3 минути, а потоа додајте го лукот и продолжете со динстување уште неколку минути.
 3. На крај, додајте ги доматите и зачинете со сол, црн пипер и шеќер. Добро промешајте и оставете го сосот да се вари околу ½ час.
 4. Доколку сакате сосот да биде погуст, оставете го да вари уште дополнителни 15 минути. А ако ви се допаѓа густината, тргнете го од оган и соберете го во чиста тегла.
 5. Оставете го доматниот сос за пица да се излади на собна температура, а потоа теглата складирајте ја во фрижидер.

Ви препорачуваме да прочитате: Домашен доматен сос за тестенини и њоки.

Сподели: