Домашен џем од рибизли - антисептик 1

Домашен џем од рибизли – антисептик

Рибизлата е најлековита кога се јаде свежа, а исто така е одлична и за да направите домашен џем од рибизли. Претставува мало вкусно овошје, од кое може да се прават одредени специјалитети како што е овој џем.

Интересно е што народната медицина го препорачува џемот од рибизли како добар антисептик, лек кој ублажува болки при опекотини и спречува раст на пликови.

Домашен џем од рибизли - антисептик 2

Состојки:

Подготовка:

  1. Џемот од рибизли се припрема на едноставен начин. Рибизлите ставете ги да се варат околу 8-10 минути во малку вода, а доволна количина е да бидат покриени со течност.
  2. Процедете ја течноста и рибизлите тргнете ги настрана.
  3. Истовремено во друг сад на оган, ставете го шеќерот да се вари околу 10 минути во 600 мл вода, така што постојано треба да се отстранува пената која се појавува.
  4. Кога овој процес ќе се заврши, се мешаат рибизлите и шеќерот, па се варат на тивок оган најмалку половина час.

Ви препорачуваме да прочитате: Џем од малини на француски начин.

Сподели: