пилешка супа со зелечнчук

Домашна пилешка супа со зеленчук

Ако барате рецепт за здрава, вкусна домашна пилешка супа која не содржи глутен, засилувачи на вкус и други адитиви, ви предлагаме да го пробате рецептот од нашата кујна. Оваа супа е богата со зеленчук, кој изобилува со растителни влакна и е идеална за сите кои внимаваат на својата тежина и сакаат да водат здрав живот.

пилешка супа со зеленчук

Состојки:

 • 1 батак или пилешки стек
 • ½ тиквичка со средна големина
 • 1 среден компир
 • 2 листови блитва
 • 2 лажици мешан сушен зеленчук за супа (морков, пашканат, целер, праз, кромид и магдонос)
 • свеж магдонос
 • куркума
 • сол
 • црн пипер

Подготовка:

 1. Батакот ставете го во тенџере со вода да се вари. Варете го за време од 15 минути. Потоа извадете го тенџерето, и месото исечкајте го на парчиња.
 2. Компирот и тиквичката исечкајте ги на мали коцки.
 3. Листовите блитва и свежиот магдонос ситно исечкајте ги.
 4. Во тенџере на оган ставете 3 чаши од течноста во која се вареше батакот и додајте 3 чаши вода. Во тенџерето додајте ги пилешкото месо, тиквичката, компирот, блитвата и зачините за супа да се варат.
 5. Штом водата ќе зоврие додајте ја куркумата, посолете и зачините со црн пипер. Варете на оган на средна температура уште 15 до 20 минути. На крајот од варењето додајте го сечканиот свеж магдонос, а потоа супата тргнете ја од оган.
 6. Приготвената пилешка супа со зеленчук послужете ја додека е топла. На здравје!

Сподели: