спирулина во прав 1

Д-р Нела Деспотовска советува: Hawaiian Spirulina против вишок килограми и дијабетес

Како последица на современиот начин на живот, сѐ поголем број од светското население се соочува со така наречените болести на модерното време. Таквите болести се појавуваат најмногу како резултат на неправилна исхрана, недоволна физичка активност, недостаток на квалитетен сон, стрес… Тоа најчесто води до зголемување на килограмите, зголемен ризик од дијабетес тип 2 и кардиоваскуларни заболувања. На оваа тема поразговаравме со Д-р Нела Деспотовска која ни откри зошто се препорачува консумација на храната на иднината – Hawaiian Spirulina против вишок килограми и дијабетес.

Спирулината е вид на сино зелена алга која се препорачува во исхраната на луѓето. Високата содржина на витамини и протеини ја прават спирулината погодна и за вегетаријанци и вегани. Се смета дека спирулината има антоксидативно, антиинфламаторно дејство и способност да го регулира имуниот систем. Затоа, ако имате проблем со вишок килограми или дијабетес, прочитајте зошто спирулината е супер храна која помага во подобрување на здравјето.

Hawaiian Spirulina против вишок килограми

Hawaiian Spirulina против вишок килограми 

Слабеењето може да настане доколку во организмот се внесуваат помалку калории од што се трошат, но тоа условува со намален внес на нутриенти. Спирулината е богата со хранливи материи, а особено витамини и протеини и е нискокалорична храна. Консумирањето на спирулина може да им помогне на лицата да слабеат и да ги внесуваат потребните хранливи материи. Протеините кои ги содржи даваат ситост подолг временски период. Друга придобивка е тоа што спирулината е лесно сварлива храна, па нутриентите кои ги содржи, дигестивниот систем ги вари за неколку минути. На овој начин спирулината го намалува апетитот, а со тоа и телесната тежина. Спирулината го зголемува трошењето на енергија што исто така помага во губење на килограмите. За да ја вклучите во исхраната и да ја постигнете вашата цел, погледнете ја листата на најдобрите рецепти кои ги приготвивме за вас.

7 супер брзи и здрави рецепти со Hawaiian Spirulina

За да ви помогнеме во намалувањето на килограмите и одржување на добро здравје, ви предлагаме да ги разгледате и дегустирате следните рецепти со спирулина:

Може да ве интересира: 3 факти кои ја прават Hawaiian Spirulina идеална храна за слабеење.

Контролирајте го дијабетесот со помош на спирулина

Лицата кои страдаат од дијабетес тип 1 или 2, најчесто имаат високи нивоа на крвен шеќер (гликоза). Спирулината е извор на Омега 3 масни киселини и гама линоленска киселина и поради нејзиниот нутритивен состав, се смета дека има улога во контролата на дијабетесот. Погодна е за дијабетичари затоа што го намалува нивото на гликоза, а го зголемува нивото на инсулин (хормон важен за регулирање на шеќерот во крвта). Поради нејзиниот антиоксидативен ефект, се препорачува на лица кои страдаат од дијабетес тип 1 или 2.

Наша препорака:

Ако ви е потребна спирулина во исхраната за слабеење, дијабетес, зголемување на енергијата, зајакнување на крвта или детоксикација, ви ја препорачуваме Hawaiian Spirulina. Hawaiian Spirulina е единствена која е атестирана како природно одгледувана и произведена алга. Единствено Hawaiian Spirulina се суши со патентиран метод на океанско ладно сушење. Hawaiian Spirulina содржи големо количество на витамини од Б групата (особено Б12, кој е неопходен во исхраната на вегетеријанците). Оваа алга содржи 8 есенцијални амино киселини, масни киселини (вклучувајќи ја ГЛК), дигестивни ензими и пигментите хлорофил, порфирин и фикоцианин.

Најдобро од сѐ е тоа што 10 грама Hawaiian Spirulina има само 36 калории. Hawaiian Spirulina содржи природна комбинација на минерали: калиум, калциум, магнезиум, цинк, селен, фосфор и железо. Може да ја порачате од онлајн продавницата на Тримекс со бесплатна достава или да ја набавите во подобро снабдените аптеки. Достапна е во пакување од 100, 200 и 400 таблети од 500 mg и 142 g прашок. Ако имате прашања во врска начинот на консумирање на спирулината, контактирајте ги Тримекс на телефонскиот број број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или пишете ни на info@sezahrana.mk, а ние ќе ја контактираме Д-р Нела Деспотовска.

Ви препорачуваме да прочитате: 5 креативни начини за употреба на Hawaiian Spirulina во прав.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

Сподели: