Лесна чорба од тиквички 1

Лесна чорба од тиквички

Веруваме дека сите знаеме да направиме вкусна чорбичка или супа од малку зеленчук и месо, а сега ви предлагаме еден симпатичен рецепт за вкусна чорба од тиквички, која лесно и брзо се подготвува дома. Се надеваме ќе ви се допадне!

Нашата пријателка Лана, изобилува со одлични и испробани рецепти, нема да се каете ако ја пробате оваа лесна чорба.

Лесна чорба од тиквички 2

Состојки:

 • 1 тиквичка со средна големина
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 500 мл сок од домати
 • околу 1 литар вода
 • 1-2 чешниња лук
 • неколку гранчиња целер
 • неколку зрна црн пипер
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица ситна црвена пипер
 • сол
 • коцка за супа
 • неколку гранчиња копар.

Подготовка:

 1. Тиквичката измијте ја, излупете ја и пресечете ја на половина. Исчистете ја од семките, а потоа исечете ја на коцки 1х1 см. Коцкичките гответе ги во солена вода околу 15 минути, додека омекнат.
 2. На малку масло пропржете ги ситно сечканиот кромид и морков, па додајте лажица брашно и лажица ситна црвена пипер, која може да биде лута по желба. Потоа додајте го сокот од домати и водата.
 3. Додајте ја и коцката за супа и посолете по вкус, ставете го ситно исечканото чешне лук, неколку зрна црн пипер и гранчињата целер (тие се потребни за арома, а потоа може да ги извадите по желба).
 4. Во садот со зачините, додајте ги и омекнатите тиквички заедно со течноста во која се вареле.
 5. На крај, зачинете со ситно сечкан копар и варете ја чорбата уште 10-тина минути. Послужете топло и во секоја чинија непосредно пред сервирање додајте по малку кисела павлака и гранче копар. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Лесна чорба од зеленчук.

Сподели: