Лесна чорба од зеленчук 1

Лесна чорба од зеленчук

Нешто топло, лесно и со многу зеленчук! Сезоната за вкусни и едноставни рецепти е отворена, па да направиме домашна чорба од зеленчук. Густа, фина и богата!

Рецептот го најдовме на блогот на нашата пријателка Лана, а веруваме дека ќе ви годи ако го пробате.

Може да ве интересира: Струмичка зеленчукова тава – Имам бајалди.

Лесна чорба од зеленчук 2

Состојки:

 • 1 средно голема главица кромид
 • 2-3 домати
 • 2 моркови
 • 3 компири
 • 1 мала шолја грашок
 • неколку свежи листови зелка
 • 1 и 1/2 лажица брашно
 • 1 лажица ситна црвена пипер
 • сол, црн пипер, темјан по желба.

Подготовка:

 1. Кромидот ситно исечкајте го и запржете го во малку масло.
 2. Доматите излупете ги, исечете ги на коцки и кратко запржете ги со кромидот.
 3. Додајте ги морковите и компирите, претходно исечени на коцки, грашокот, зелката.
 4. Додајте вода, додајте ги зачините и гответе додека омекнат. На крајот од варењето, додајте го брашното, претходно разматено со ладна вода.
 5. Варете ја чорбата уште кратко, па послужете ја додека е топла. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Шакшук – тава од зеленчук.

Сподели: