Напиток од банана со вкус на ванила

Време е за неодоливо вкусен напиток кој е испробан од многумина. Направете си извонредно уживање со здрав шејк со вкус на ванила. Полесно и побрзо не може да биде!

Ние секогаш имаме одличен предлог за брз и лесен рецепт со банана и ванила. Кога ќе го прочитате рецептот, ќе знаете дека е навистина лесно да се подготви ова вкусно уживање кое е добро за здравјето. Со една испиена чаша од вака припремениот напиток од банана и ванила, ќе внесете само 200 калории, и тоа од нив 17 грама се протеини, а има 21 витамин и минерал во својот состав. Исто така, овој напиток ќе ви помогне на повеќе начини:

 • ја намалува желбата за храна
 • го регулира и намалува апетитот
 • го зголемува нивото на енергија
 • ја подобрува дигестијата
 • има низок гликемиски индекс
 • одличен е за имуниот систем.

Состојки:

 • 1 банана
 • 200 мл обезмастено млеко (со 1,5% млечни масти)
 • 2 лажици ванила во прав.

Подготовка:

 1. Се што треба да направите е да ја излупите бананата, малку да ја исечкате и да ја ставите во блендер.
 2. Додајте го млекото, а потоа и двете лажици од шејкот од ванила.
 3. Кратко блендирајте додека се добие шејк со изедначена конзистенција. Готовиот напиток може да го консумирате веднаш. Уживајте во краткото видео и на здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Рецепт за Vanilla Latte кафе.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: