Печен спанаќ со јајца и суви пиперки

Печен спанаќ со јајца и суви пиперки

Уредничкиот тим на sezahrana.mk повеќе пати го има пробано овој вкус и искрено, многу ни се допаѓа! Благодарение на Невена, сега имаме и убаво објаснет рецепт за печен спанаќ со јајца и суви пиперки, со прекрасна фотографија која кажува многу. Бидејќи и таа ни потврди дека комбинацијата на овие намирници неа лично многу и се допаѓа, знаевме дека е вистинско време да ја споделиме со сите вас и како што вели Невена, посебно задоволни ќе бидат љубителите на спанаќ.

Печен спанаќ со јајца и суви пиперки

Состојки:

 • 300 гр замрзнат или 500-600 гр свеж спанаќ
 • 6 големи суви пиперки
 • 5 јајца
 • 3 лажици масло
 • 1 лажица путер
 • сол, црн пипер, мешан сув зачин, рендано морско оревче, кромид во прав по вкус
 • по потреба путер и лебни трошки за тавата.

Подготовка:

 1. Доколку користите замрзнат спанаќ, најпрво одмрзнете го, а потоа малку пропржете го со маслото и путерот.  Додајте ги зачините по вкус и оставете го да  се излади. Доколку користите свеж спанаќ претходно обарете го во зовриена вода, исцедете го, малку исечкајте го и продолжите по истата постапка на подготовка.
 2. Сувите пиперки обарете ги во зовриена вода да омекнат. Изладете ги исчистете ги од семките и исечете ги на мали парчиња.
 3. Во сад со вилушка изматете ги јајцата со малку сол, па додајте ги спанаќот и пиперките и измешајте.
 4. Тавата намачкајте ја со малку путер и посипете ја со лебни трошки.
 5. Турете ја смесата и печете во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути или додека горниот дел се зацврсти.
 6. Печениот спанаќ послужете го топол со сирење, јогурт, салата, а може и како додаток на некое месо, колбаси и слично.

На здравје!

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска.

Сподели: