посен овошен десерт во чаша

Посен овошен десерт во чаша со пудинг

Уште еден фантастичен рецепт од нашиот готвач со посни рецепти кој го припремивме со Витаминка. Без печење до совршен посен овошен десерт во чаша со фантастичен изглед и уште подобар вкус! Јагода, шумско овошје и крцкави бисквити споени во вкусна комбинација.

Инспирација за овој десерт ни беа омилените Деспина интегрални кекси со овесни снегулки и суво грозје. Додадовме марамалад од праска, пудинг од шумско овошје и јагода, и креиравме овошна магија! Уживајте и вие во неодоливиот свет на вкусови!

посен овошен десерт во чаша

Состојки:

посен овошен десерт во чаша

Подготовка:

  1. Во сад на оган ставете 500 мл вода да се вари. Во длабока чинија измешајте ги прашокот за пудинг од шумско овошје, јагода и шеќерот. Во чинијата додајте 200 мл вода и измешајте за да се добие хомогена смеса.
  2. Во врелата вода додајте ја смесата со пудинзите. Варете за време од 2 до 3 минути додека пудингот се згусти. Садот тргнете го од огнот и оставете го пудингот да се излади.
  3. Интегралните кекси измелете ги. Потоа ставете ги во длабока чинија и додајте го мармаладот. Измешајте за да се соединат состојките.
  4. Во сад за матење ставете ја шлаг пената и додајте вода. Матете со миксер за време од 5 минути додека се добие густ шлаг. Шлагот поделете го на два еднакви дела.
  5. Во сад за матење ставете ја едната половина од шлагот и две лажици од пудингот. Изматете со миксер. Постепено додавајте го пудингот и продолжете со матење додека добиете хомоген фил.
  6. Во чаши ставете од мелените кекси со мармалад, потоа ставете од изматената шлаг пена. На крај ставете го овошниот фил. Декорирајте со шлаг пена и овошје по избор. Уживајте во светот на вкусовите со Витаминка!

Овој и многу други вкусни рецепти можете да пронајдете во готвачот со посни рецепти, кој го приготвивме во соработка со Витаминка. Готвачот со посни рецепти е подарок во промотивното пакување со три мармалади од Витаминка.

готвач

Ви предлагаме да прочитате: Посни бомбици со кокос и пудинг.

*Спонзориран текст

Сподели: