Природен омекнувач за алишта - брзо, безбедно и ефтино

Природен омекнувач за алишта – брзо, безбедно и ефтино

Ако сакате самите да направите омекнувач за своите алишта, а истовремено да биде безбеден, не само за вас, туку и за вашата околина, ефтин и ефикасен, тогаш овој е вистинскиот рецепт за вас.

Оваа интересна содржина е наменета за љубителите на природните препарати. Во оваа прилика ви предлагаме да испробате нешто ново кое може да се направи дома и тоа од природни состојки, односно природен омекнувач за алишта. Постојат различни начини за правење, а ние дознавме дека овој омекнувач е испробан и тестиран, и по мислење на повеќе домаќинки еден од најдобрите.

Природен омекнувач за алишта - брзо, безбедно и ефтино

Состојки:

  • 100 гр сода бикарбона
  • 150 мл топла вода
  • 800 мл јаболкова киселина (или друга алкохолна киселина)
  • етерично масло по желба.

Подготовка:

  1. Измешајте ја водата и киселината, а потоа со постојано мешање додајте ја содата бикарбона. Почекајте реакцијата да заврши, бидејќи може да биде бурна (поради создавање на пена и претекување, тоа е можна нормална реакција за која треба да сте информирани. Поради ова се препорачува целата содржина да се меша во поголем сад.
  2. Потоа, смесата претурете ја во друга амбалажа во која ќе го чувате омекнувачот, на пример можете да го складирате во празно шише од шампон.
  3. Додајте неколку капки етерично масло со мирис според вашите желби, затворете го со капачето и добро протресете го шишето за да се измеша.

Природниот омекнувач е готов. Пред секоја употреба, омекнувачот треба да се добро да се протресе, а алиштата ќе бидат меки на допир, со пријатен мирис, дури и свиленкасти.

Ви посакуваме успешно и мирисно перење!

Сподели: