Брзи кифлички со јогурт и павлака

Време е за супер брзи кифлички со јогурт и павлака! Спремни ли сте за нов рецепт? Меки и крцкави, а кога ќе каснете имаат полн вкус. Што е најважно не треба да сте многу вешти во кујната со тесто, па може да ги направи секој.вели Катерина Шамбевска Спасеновска уредник и фудблогер од нашиот тим.

А за најголемо уживање предлагам да ги послужите со чаша јогурт. Може да изберете Кораб и шарпланински природен јогурт или Фамилијарен јогурт од Млекара Тетово. Ако сѐ уште не сте ги пробале, сега е вистинското време за дегустација. – додава Катерина Шамбевска Спасеновска, а за повеќе интересни рецепти од неа, погледнете го нејзиниот Инстаграм профил @katerina.shambevska.

Брзи кифлички со јогурт и павлака

Состојки:

 • 250 мл млака вода
 • 250 мл масло
 • 125 мл Кораб кисела павлака
 • 125 мл Кораб јогурт
 • 3 лажички шеќер
 • 1 полна лажичка сол
 • 1 коцка квасец (или 2 ќесички сув квасец)
 • 1 кг брашно и плус по потреба за домесување.

За премачкување:

 • 1 јајце.

За посипување:

 • сусам по желба.
кифлички со јогурт и павлака

Подготовка:

 1. Во подлабок сад ставете ги сите состојки, освен брашното. Откако квасецот ќе се стопи (ако е сув не мора да чекате да надојде) додајте го брашното и замесете тесто. Треба да се формира меко и мазно тесто.
 2. Замесеното тесто веднаш поделете го на 4 делови, не мора да се чека да нарасне. Од секој дел формирајте кора со тркалезна форма.
 3. Во зависност од желбата за големината на кифличките, корите се сечат на 8 или на 16 делови (триаголници).
 4. По желба, во кифличките ставете Кораб кравјо сирење од Млекара Тетово, ќе им даде уште пополн вкус.
 5. Формирајте кифлички и оставете ги да нараснат 10-15 минути.
 6. Откако ќе нараснат и се меки на допир, премачкајте ги со претходно изматено јајце и наросете ги со сусам по желба.
 7. Кифличките ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 250 степени, 10-12 минути или додека добијат убава златна боја.
 8. Готовите кифлички извадете ги од рерна, попрскајте ги со вода и покријте ги со крпа. Оставете ги да се изладат, а потоа послужете ги. На здравје!

Совети плус:

 • Во зависност од големината на кифличките, печењето може да биде и во 2 плеха, обложени со хартија за печење.
 • Од наведените состојки може да добиете 32 поголеми или 64 помали кифлички.
 • Во состојките, вкупната количина на јогурт и павлака, може да ја замените со Кораб кисело млеко.
Брзи кифлички со јогурт и павлака

Препорака од авторот:

Ако ви се допадна рецептот, разгледајте ги моите профили каде објавувам испробани рецепти креирани во мојата кујна и заследете ме:

Автор на рецепт и фотографии: Катерина Шамбевска Спасеновска@katerina.shambevska.

Ви препорачуваме да прочитате: Брз леб со сода од 4 состојки.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Поддржан рецепт.

Сподели: