зимски пунч од портокали

Зимски пунч од портокали

Разубавете ги зимските денови со топол пунч од портокали! Богат вкус, преплетен со ароми на рум, ванила и цимет.

Рецептот ни доаѓа на предлог на Бетина, која го објави на својот блог – Зготвено со љубов, рецепти од мојата кујна. Веруваме дека рецептот ќе ви се допадне, па затоа ви предлагаме да го следите блогот и на Facebook.

зимски пунч од портокали

Состојки:

 • 250 мл црн или зелен чај
 • 4 портокали
 • 4 лажици рум
 • ¼ стапче ванила
 • 1 капсула кардамом
 • на врв нож цимет
 • по желба кандис или обичен шеќер.

Подготовка:

 1. Портокалите исцедете ги.
 2. Сокот од портокали измешајте го со веќе подготвениот чај, а потоа додајте го и румот.
 3. Семето од кардамом изгмечете го со толчник.
 4. Изгребете го средишниот дел од ванилата и додадете ја заедно со другите зачини во пунчот.
 5. Загрејте ја течноста до момент пред да започне со вриење. Зимскиот пунч од портокали послужете го топол со парче портокал. Засладете по желба.

Ви предлагаме да прочитате: Пијалак од вино со јаболко и круша.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: