Колач со кандирано овошје

Еве еден супер рецепт за колач со кандирано овошје, кој е предлог од нашите пријатели од Жито Лукс.

Приготвен со новото брашно за колачи, треба да се проба!

Колач со кандирано овошје 2

Состојки:

 • 225 г брашно за колачи од Жито Лукс
 • 150 г путер
 • 140 г шеќер
 • 2 јајца
 • 100 мл млеко
 • кандирано овошје по желба.
brasno

Подготовка:

 1. Во сад за матење, заедно се матат путерот и шеќерот.
 2. Потоа, се додаваат јајцата едно по едно, со постојано матење.
 3. Се додава млекото и сè убаво се мати за да се добие хомогена смеса.
 4. Кандираното овошје ситно се сечка и се додава во смесата. Се меша со шпатула.
 5. Вака подготвената смеса се става во претходно подмачкан и набрашнет правоаголен калап.
 6. Се пече на 180°С, за време од 40 минути.

*Комерцијален рецепт.

Ви препорачуваме да прочитате: Чоколаден колач.

Сподели: