салата со компири и мајонез

Кремаста салата со компири и кисела павлака

Салатите со варени компири се едни од омилените, па ако се со кремаст сос, нема кој да одолее. Еве еден рецепт за кремаста салата со компири, мајонез и кисела павлака, за која веруваме дека ќе ви се допадне.

Брзо се приготвува, а состојките може да ги менувате по желба. Салатата има пикантна арома на рен, а ако не сте љубител може да го замените со кисели краставички или печурки по желба. Направете ја вашата омилена комбинација и споделете го рецептот со нас.

Ако овие салати се ваш фаворит, задолжително прочитајте го рецептот за крем салата со просо, урда и семиња.

кремаста салата со компири

Состојки:

 • 500 грама компири
 • 1 лажица винска киселина
 • ½ лажица сок
 • ¼ чаша мајонез
 • ¼ чаша кисела павлака
 • 2 лажици рендан рен по желба
 • сечкан млад кромид
 • сечкани листови од целер
 • сол и црн пипер по вкус.

Подготовка:

 1. Компирите измијте ги.
 2. Во тенџере на оган ставете ги компирите и додајте вода. Оставете ги компирите да се варат.
 3. Варените компири излупете ги и исчекајте ги на кругови.
 4. Во длабока чинија за салата ставете ги сечканите компири и додајте ги винската киселина и ½ мала лажичка сол. Измешајте ги состојките.
 5. Во мала длабока чинијата ставете го мајонезот, павлаката, ренданиот рен и сечканиот млад кромид. Измешајте ги.
 6. Во садот со компирите додајте го сосот, сечканиот целер, посолете по вкус и зачинете со мелен црн пипер. Измешајте ги состојките и послужете ја готовата кремаста салата со компири.

Ви предлагаме да прочитате: Салата со компири, кромид и сирење.

Сподели: