овесен појадок со јогурт

Ладен овесен појадок со јогурт и боровинки за 5 минути

Ви треба идеја за брз и хранлив појадок?! – Катерина од нашиот тим ни предлага супер брз рецепт за ладен овесен појадок кој вреди да се проба. Одлична и здрава комбинација од овесни снегулки, јогурт, бадеми и овошје!

Наведените состојки се доволни за една порција, а по желба количината на состојки може да ја зголемите.

овесен појадок

Состојки:

 • 3 лажици овесни снегулки (за побрза подготовка користете поситни)
 • 150 до 200 мл јогурт
 • 9 мелени бадеми
 • 3 бадеми за декорација
 • 1 полна лажичка темен мед
 • 1/2 лажичка афионово семе за декорација
 • еден грст боровинки (може да ги замените со капинки, малини, а супер се и со мешавина од нив).

Подготовка:

 1. Подготовката е многу едноставна. Овесните снегулки измешајте ги со јогуртот и оставете кратко да отстојат. Ако се ситни, доволни се 5 до 10 минути, ако се крупни, оставете ги барем 30 минути за убаво да омекнат.
 2. Ставете ги во чинија и сервирајте со боровинките или друго бобинкасто овошје по желба.
 3. Додајте ги бадемите кои по желба може да се мелени, сечкани, толчени, како што обожавате, важно е дека ќе има нешто да ви ,,крцка” во оброкот.
 4. Распоредете го медот и афионовото семе, целите бадеми за декорација, измешајте и на здравје!

Препорака од авторот:

„Ако имате 5 минути за подготовка, ова е тоа што ви треба! Набавив поголема количина свежи боровинки, па ги испробав на многу начини. Ама…, овој ми е омилен, најлесен и пред сѐ, најбрз за подготовка што ми е посебно важно во периодов со мало бебе. Брзо, вкусно и хранливо!

Ако го направите и сакате да ве споделам на моето стори, тагирајте ме или испратете ми порака. Чест ми е кога ве инспирирам, па за многу повеќе рецепти и убави фотографии следете ме на моите профили Катерина Шамбевска Спасеновска на Instagram или Facebook.“ – вели Катерина. 

Автор на рецепт и фото: Катерина Шамбевска Спасеновска, @katerina.shambevska.

Ви препорачуваме да прочитате: Чиа пудинг со спирулина и авокадо.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: