Летен омлет со свежо нане 1

Летен омлет со свежо нане

Штом го здогледавме, знаевме дека е добра идеја! Изгледот кажува многу овој пат! Пролетта и летото се сезони кога свежата храна ја имаме во изобилство, па треба да го користиме тоа и да ја комбинираме на креативни начини. Таков е и овој омлет со свежо нане, неодоливо вкусен и ароматичен!

Кате со задоволство споделува: „Еден од моите поомилени омлети. Нането му дава преубав вкус. Може да го јадете со домати или јогурт. “ Повелете рецептот, пригответе го и на здравје!

Летен омлет со свежо нане 2

Состојки:

 • 3 јајца
 • 10-тина ливчиња свежо нане
 • 3 млади кромидчиња
 • 1 преполна лажица рикота (за замена може да користите несолена урда)
 • сол по потреба
 • масло по потреба.

Подготовка:

 1. Младите кромидчиња исечкајте ги и ставете ги на загреано масло да се запржат.
 2. Во сад изматете ги јајцата, сечканото нане и рикотата, па посолете по вкус.
 3. Откако кромидот малку ќе омекне додајте го во садот со јајцата и измешајте.
 4. Истурете ја смесата во тавата во која се пржел кромидот и поклопете со капак.
 5. Откако ќе се запржи од долната страна покријте со чинија чиј дијаметар е помал од тој на тавата и превртете.
 6. Вратете во тавата за да се запржи и другата страна. Тоа е тоа, време е за дегустација!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви препорачуваме да прочитате: Омлет палачинки со сирење.

Сподели: