Омлет палачинки со сирење 1

Омлет палачинки со сирење

Некогаш е потребно малку да ни се поттикне креативноста и за кратко време, баш на брзинка да спремиме нешто вкусно. Ви предлагаме да го пробате овој едноставен рецепт за омлет палачинки со сирење.

Потсетуваат на подебели палачинки кои се исклучително меки и вкусни. Ако ги имате дома состојките можете да ги направите за вечера или утре како појадок. Нашата пријателка Лана го препорача рецептов и ни кажа дека количината е доволна за 4 лица.

Омлет палачинки со сирење 2

Состојки:

  • 3 јајца
  • 150 гр брашно
  • 150 мл вода
  • 150 гр рендано сирење (по можност младо сирење, а може и кашкавал)
  • малку млад кромид
  • 1 мала лажичка сол.

Подготовка:

  1. Кромидчето исечете го на мали кругови и кратко пропржете го во малку масло.
  2. Јајцата изматете ги со помош на виљушка, додајте ја водата и солта, брашното, изренданото сирење и динстаниот кромид.
  3. Добро промешајте и оставете да одмори околу 20 минути.
  4. Во тавата додајте малку масло и добро загрејте ја. Испечете 4 подебели палачинки, прво од едната, па од другата страна. Преклопете ги на половина и поросете со сечкан млад кромид. Послужте ги додека се топли и на здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Направете јапонски омлет.

Сподели: