Од кујната на Марија Кочовска: Потпечен ѓеврек со ајвар, сирење и јајце

„Крцкаво, превкусно! Ова мора да го испробаш во прва прилика. Потпечен ѓеврек, премачкан со ајвар, парчиња биено сирење и јајце кое малку се разлева. Македонската традиционална кујна ја доловив на тренди начин, нели?

Некаде на интернет, најдов слики од охридски појадок – ѓеврек со јајце, па така се роди идејата за овој рецепт. Збогатен со ајвар и сирење, со гордост може да се нарече македонски појадок, зарем не?“ – вели Марија Кочовска, фудблогер и уредник од нашиот тим.

ѓеврек со сирење, ајвар и јајце

Состојки:

Подготовка:

  1. Ѓеврекот пресечи го на половина и премачкај го ајвар.
  2. Сирењето исечи го на тенки ленти. Лентите подели ги на три дела. Парчињата сирење стави ги врз ајварот.
  3. Во нелеплива тава на оган, на средна температура стави малку масло да се загрее и додај го ѓеврекот.
  4. Во средината стави едно јајце. Штом јајцето се запече, ѓеврекот покриј го со чинија и печи го околу 10 минути.
  5. Топлиот ѓеврек послужи го веднаш. А снимив и кратко видео од подготовка, кое верувам дека ќе ти користи. Направи го, и на здравје!

Совети плус:

  • Состојките во рецептот се наведени за една порција.
  • Ако приготвуваш поголема количина на ѓевреци, испечи ги во рерна. Во тава стави хартија за печење, нареди ги припремените ѓевречиња и додај ги јајцата. Печи на 200 степени околу 10-тина минути.

Ако ти се допадна оваа идеја и сакаш да следиш повеќе рецепти од мене, посети ги моите профили и заследи ме:

gevrek so sirenje

Автор на рецепт и фотографии: Марија Кочовска@kocovska.marija.

Ви предлагаме да прочитате: Појадок од детството! Ајвар со јајца и биено сирење, традиционално и превкусно за 5 минути!

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

Сподели: