Освежителна ладна салата од лубеница 1

Освежителна ладна салата од лубеница

Стара традиција, сервирана на понов начин! Колку народи во светот, толку обичаи разни рецепти. Сигурно сите се сеќавате на вашите баби и дедовци кои ви раскажувале како јаделе лубеница со сирење и леб за време на полски работи. Оваа интересна ладна салата со лубеница е на некој унапредена верзија на нивната навика.

За овој рецепт, најважно е лубеницата да биде ладна и пресно сечена, за да се извлече нејзината сочност и арома до максимум. Ќе ве освежи и излади, ве охрабруваме да пробате!

Освежителна ладна салата од лубеница 2

Состојки:

*за 2 порции

  • 2 чаши чистена лубеница без кора и без семки, исечкана на коцки
  • половина краставица
  • 2 лажици изронетето бело сирење или уште подобро несолена изварка
  • неколку ливчиња од свежо нане
  • свежо цеден сок од 1 лимон.

Подготовка:

  1. Најпрво погрижете се лубеницата да е убаво изладена, а потоа исчистете ја и насечете ја на коцки. Ставете ја во чинијата.
  2. Краставицата измијте и исечете ја тенки полукругови.
  3. Потоа, одозгора поросете со изронетото сирење или несолената изварка.
  4. Внимателно распоредете го лимоновот сок врз целата површина на салатата и на крај декорирајте со измиените листови свежо нане. Не е секојдневно, но затоа вреди да се проба, на здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: 6 избор рецепти со лубеница – смути, слатко, џем, сок.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: