Печени печурки со лук и мајчина душица

Печени печурки со лук и мајчина душица

Ако сакате да се почестите себе и вашите пријатели со извонредно мезе, верувајте нема да зажалите ако изберете да го пробате нашиот рецепт за печени печурки со зачини. Лукот и мајчината душица имаат посебна арома која искомбинирана на овој начин му дава посебен шмек на јадењето.

Обожаваме печурки и ги приготвуваме на различни начини. Во пица, полнети или како додаток со друг зеленчук. Било како и да ги приготвите, важно е да додадете зачини за да го исполните нивниот вкус.

Печени печурки со лук и мајчина душица

Состојки:

 • 16 печурки
 • 3 лажици маслиново или растително масло
 • 2 чешниња ситно сечкан лук
 • 3 лажици омекнат путер
 • 2 лажици сечкана мајчина душица
 • ½ мала лажичка лук во прав
 • 5 лажици лебни трошки
 • 1 ½ лажица сок од лимон
 • сол и црн пипер по вкус
 • рендан пармезан или кашкавал за поросување.

Подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени.
 2. Во тава на оган ставете го маслото да се загрее. Во жешкото масло ставете ги печурките и пропржете ги за 2 до 3 минути.
 3. Запржените печурки наредете ги во тава за печење, така што стебленцата ќе бидат насочени нагоре.
 4. Во мал сад измешајте ги путерот, лукот, мајчината душица, сокот од лимон и зачинете по вкус.
 5. Со помош на лажица врз секоја печурка ставете од смесата со путер и лук, а потоа наросете лебни трошки.
 6. Вака припремените печурки печете ги во загреана рерна за време од 15 минути, додека добијат убава златеста боја. На крајот, пооросете ги со рендан пармезан и продолжете со печењето уште 2 до 3 минути. Готовите печурки послужете ги со свежа салата по избор. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Италијански рецепт за рижото со печурки и бело вино.

Сподели: