Посно фахити – мексиканско јадење од печен зеленчук во тортиљи 

Здраво и превкусно! Дали до сега си пробал фахити? Тоа е популарно мексиканско јадење кое се прави со пиперки и кромид, а се служи врз тортиља. Најчесто се прави со пилешко месо, но и оваа посно фахити со печурки е подеднакво вкусно!

Наместо со пржење е приготвено со печење, па ќе ви заштеди време при подготовката. Нутритивно богато со растителни влакна, витамините А и Ц, и железо, е идеално за секој член во семејството.  

посно фахити

Состојки:

 • 2 лажици ладно цедено сончогледово масло од Фила
 • 2 лажици соја сос или ¾ мала лажичка сол
 • 2 лажици свеж сок од лимон
 • 2 чешниња ситно сечкан лук
 • 1¼ лажичка мелен кумин 
 • 1 ¼ лажичка чадена пипер 
 • ¼ лажичка мелен црн пипер
 • ⅛ лажичка лута буковска пипер или чили зачин
 • 1 црвена пиперка 
 • 1 жолта пиперка (може да се замени со ½ мала тиквичка)
 • 1 главица црвен кромид
 • 300 г буковки – печурки
 • 8 тортиљи. 

По желба за сервирање:

 • Авокадо или гвакамоле
 • Посен мајонез 
 • Лимета
 • Магдонос.

Подготовка:

 1. Започнете со подготовка на маринадата. Во длабок сад ставете ги маслото, соја сосот, сокот од лимон, лукот и зачините (по желба може да користите мексикански зачин или зачин за тако). Измешајте. 
 2. Кромидот, пиперките и буковките исечете ги на ленти.
 3. Во тава ставете го зеленчукот и прелијте го маринадата. Измешајте и оставете го 30-тина минути. По желба, може и веднаш да го испечете. 
 4. Рерната загрејте ја на 200 степени. Печете 15 минути, а потоа измешајте ги зеленчуците. Зголемете ја температурата на 225 степени и печете уште 20-25 минути, додека течноста испари. Печениот зеленчук оставете го кратко да се излади, а потоа послужете го. 
 5. Послужете со тортиљи, авокадо или гвакамоле, посен мајонез, лимета и магдонос по желба. 
нутритивна анализа за фахити

Совети плус:

 • Зачините може да ги замените со готов зачин за тако или мексикански зачин.
 • Наместо црвена и жолта пиперка, може да користите зелена пиперка и тиквичка.
 • Рецептот е подготвен со ладно цедено сончогледово масло, кое може да го користите и за салати. За замена може да искористите маслиново масло. Маслата од Фила може да ги најдете во поголемите маркети или да ги нарачете онлајн со 10% попуст кој трае до 13.03.2023. 
фила сончогледово масло

Рецептот е овозможен од Фила, па заследи ги на Facebook и Instagram за да ги следиш сите тековни новости и акции.

Може да те интерсира: Лесен и вкусен намаз од 4 состојки.

Сподели: