Сирење со ореви и зачини – ароматично мезе

Преубаво мезе, посебно за љубителите на сирење. Декоративно многу, а и превкусно! Овој интересен рецепт го најдовме на страницата на нашата пријателка Весна. Откако прочитавме за нејзиното воодушевување за вкусот на вака припременото сирење со ореви и зачини, а и дознавме дека ова е еден од најбараните рецепти за свечените и празнични трпези каде што живее таа, не се двоумевме да го споделиме со вас.

„Оревите знаеме да ги ставиме во многу солени јадења, печени пиперки, пинџур, модри патлиџани… А во Швајцарија, едно од најубавите сирења ми беше токму сирењето со ореви. Овој рецепт е со бело сиренце и исто така е преубав.  Вие направете си го по ваш вкус, тоа е најдоброто и највредното, само треба да сте отворени и за нови комбинации, и за нови вкусови…“ – вели Весна, а во продолжение повелете нејзиниот опис за рецептот.

Сирење со ореви и зачини - ароматично мезе 2

Состојки:

 • 350 гр бело сирење
 • 1 -2 лажици павлака
 • 1 шака сечкани ореви
 • издробена сува пиперка
 • 2- 3 чешниња пресован лук
 • една шака пржен сусам
 • издробено чили пиперче или лут буковец
 • црн пипер по вкус
 • сол по потреба.

За посипување:

 • 100 гр толчени (или мелени) ореви
 • ситно сечкан рузмарин

Подготовка: 

 1. Најпрво, ставете го во тава и со постојано мешање испржете го сусамот.
 2. Сирењето испасирајте го убаво.
 3. Сега додадете ги сите состојки, а и други ако имате желба.
 4. Убаво измешајте ја смесата и со раце направете долгнавеста форма.
 5. На фолија ставете ги оревите и рузмаринот, а потоа извалкајте го сирењето.
 6. Завиткајте го и ставете го на ладно за да се стегне. И тоа е сé, преубаво мезе, доста јако е на вкус, но е одлично за мезење. На здравје!

Препорака плус: Ако сирењето не е многу солено, може да додадете и малку сол. Ако сакате да има покремаста конзистенција, додајте и павлака.

Рецептот го испратил: Весна Рор, vesnarohrrecepti.com.

Ви препорачуваме да прочитате: Похувано биено сирење за мезе.

Сподели: