hrono ravanija 1

Солена хроно раванија

Секој кој се заинтересирал за хроно исхраната, знае дека ова е еден од најпознатите хроно рецепти на нашите простори. Па, со големо задоволство конечно го споделуваме и рецептот за познатата солена хроно раванија!

Срдечна и голема благодарност до Виолета Златкова за рецептот, а исто така и до нашата пријателка Гордана Аџиева-Михајловска за одличната фотографија од нејзината хроно „раванија“. Уживајте пријатели.

hrono ravanija 2

A, eве што вели Виолета „Веднаш да напоменам, заедничко со раванијата е само начинот на сечење. Рецептот ми е скоро една година, во момент на голема криза за раванија. Ниту тогаш не се намали желбата, но барем излезе преубав рецепт за кој ми е криво што толку долго го немав пак направено. Првиот пат ја правев со спанаќ и младо сирење и морам да признаам дека со праз и урда ми е многу по вкусна. Филот можете по своја желба да го менувате.“

Состојки:

 • 400 г ‘ржано брашно
 • 250 мл топла вода
 • 6 лажици маслиново масло
 • 1 лажиче сол.

За фил:

 • 3 страка праз
 • 300 г изварка.

Подготовка:

 1. Се меша брашното со солта. Постепено се додава топлата вода со маслото и се меси меко тесто. Кога ќе одмори тестото околу половина час, се премесува пак и тогаш е полесно за работа.
 2. Додека стои тестото, може да го припремате филот. Доколку го правите со праз, пржете го на тивок оган и кога ќе биде готов, додајте ја урдата и измешајте.
 3. Тестото се дели на два дела и се сукаат две кори кои треба да се големи колку тавата во која ќе се пече. Рецептот е за тава број 28.
 4. Прво се става едната кора, па се нанесува целиот фил и се става втората кора.
 5. Пред печење исечете ја питата и наросете со сусам. Доколку сакате да има многу сусам, со влажни раце притиснете го за да се зелепи. Дури и да го оставите да падне измеѓу засечените парчиња, исто е вкусна.
 6. Се пече веднаш, за време од околу 40-50 минути, на температура од 200 степени. На здравје!

Рецептот го испратил: Виолета Златкова, hronorecepti.mk.

Ви препорачуваме да прочитате: Хроно лепчиња со семиња.

Сподели: