фит салата

Фит салата со пилешко месо – од кујната на Марија Кочовска

Летна, свежа и превкусна! Ви припремив фит салата со пилешко месо која е одлична за ручек или вечера. Комплетно избалансиран оброк со протеини, здрави масти и растителни влакна. 

Дополнета со супер вкусен, протеински сос – е право уживање за целото семејство. Можеш да ја понесеш на работа, на излет во природа, а може да додадеш и состојки по твој избор.  

Фит салата со пилешко месо

Состојки:

За сос:

 • 100 г грчки јогурт
 • 1 лажичка сенф
 • 1 лажичка лимон
 • Копар, лук во прав, сол и мелен црн пипер. 
фит салата со производ

Подготовка:

 1. Парчето леб испечете го на тостер и исчекајте го на мали коцки. 
 2. Пилешкото месо исчекајте ги на коцки. 
 3. Шери доматите пресечете ги на половина. Авокадото исечкајте го на половина, а потоа исечете го на листови. 
 4. Јајцата пресечете ги на четвртини. 
 5. Во чинија ставете ја сечканата марула. Додајте ги пилешкото месо, шери доматите, авокадото, јајцата и парчињата леб. 
 6. Во длабока чинија пригответе го сосот. Измешајте ги сите состојки, а потоа послужете го со салатата. Подготовката погледни ја видеото. На здравје! 

Совети плус:

 • Ако сакаш потечен сос – додај малку вода или течен јогурт. 
 • За салатата, за појадок или ужина, ги користам новите интегрални лебови со 100% цело зрно од Жито Лукс! Предобри се. Достапни се со два вкусови – ржан и со семиња. Богати со хранливи состојки, растителни влакна, витамини и минерали се одличен избор за целото семејство. Ако ги немаш пробано до сега, ти препорачувам да ги набавиш. 

Со лебовите имам направено неколку рецепти, разгледај ги и дегустирај ги:

Разгледај повеќе идеи и рецепти на моите профили на социјалните мрежи и заследи ме:

Може да те интересира: Дали може да се јаде леб при диета?

*Рецептите се овозможени од Жито Лукс.

Сподели: