ориз-со-зеленчук-и-мелено-месо

Ориз со зеленчук и мелено месо

Ако барате брз и лесен рецепт за сечиј вкус, ви предлагаме да пробате ориз со зеленчук и мелено месо. Оризот сварете го по рецептот на Џејми Оливер, а вкусното јадење послужете го како ручек или вечера.

ориз-со-зеленчук-и-мелено-месо

Состојки:

 • 3 чаши варен ориз
 • 150 грама мешано мелено месо
 • 3 лажица масло
 • 1 ½ чаша замрзната златна мешавина (грашок, морков и пченка)
 • 1 мала главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 јајца
 • 2 лажица соја сос
 • сол и црн пипер.

Подготовка:

 1. Мешавината ставете ја во тенџере со вода, на оган да зоврие. Варете за време од 5 минути.
 2. Кромидот и лукот ситно исечкајте ги.
 3. Во нелеплива тава или вок тава, на оган, на средна температура загрејте 2 лажици масло. Во тавата додадете го меленото месо и пропржете го за време од 3 до 4 минути. Меленото месо ставете го во чинија.
 4. Во тавата додадете го преостанатото масло. Штом маслото ќе се загрее ставете го ситно сечканиот кромид. Пропржете го кромидот за време од 2 до 3 минути, а потоа додадете го лукот и пржете уште 2 минути.
 5. Во тавата додадете ја златната мешавина и пропржете кратко време.
 6. Јајцата изматете ги со виљушка. Зеленчукот тргнете го по краевите на тавата, додадете ги јајцата на средина и запржете.
 7. Штом јајцата ќе се запржат, во тавата додадете го меленото месо и оризот. Промешајте, а потоа додадете соја сос, сол и пипер по вкус. Пржете уште 2 до 3 минути. Припремениот ориз со зеленчук послужете го додека топол.

Сподели: