Брзи чајни колачи со чоколаден фил 1

Брзи чајни колачи со чоколаден фил

Дојде време да ги објавиме нашите омилени колачиња од детството. Сочни, меки и кремасти, а што е најважно се прават за речиси 10-15 минути, не сметајќи го времето кое е потребно за да се излади пудингот. Станува збор за брзите чајни колачи со чоколаден фил!

Си купивме убави чајни колачи од Дониа, а верувајте вкусот им е фантастичен и ги препорачуваме токму нив за подготовка на овој десерт.

Брзи чајни колачи со чоколаден фил 2

Состојки:

Подготовка:

  1. Во сад на оган, на умерена температура ставаме 250 мл млеко да се вари. Во мал сад го ставаме пудингот од чоколадо и додаваме 1-2 лажици шеќер. Мешаме со лажица и додаваме 50-100 мл вода.
  2. Штом млекото зоврие, во садот го додаваме разматениот пудинг. Пудингот го вариме за време од 2 до 3 минути, додека се згусти.
  3. Готовиот пудинг го оставаме да се излади.
  4. Путерот го матиме со шеќерот во прав. Во пенесто изматениот путер, постепено додаваме од изладениот пудинг. Матиме со миксер додека добиеме хомоген фил.
  5. Млакото млеко го ставаме во длабока чинија. Земаме едно чајнo колачe и кратко го потопуваме во млекото. Потоа врз него ставаме 1 мала полна лажичка од чоколадниот фил.
  6. Земаме уште едно чајнo колачe и кратко го потопуваме во млекото. Потоа го ставаме врз првото колаче со фил.
  7. Вака приготвените колачи ги валкаме во кокос и ги редиме во чинија за сервирање. Најдобро е колачите да се послужат по неколку часа. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: 5 лесни матурски десерти кои може да ги направите за 15 минути.

*Комерцијален рецепт.

Сподели: