целувки пуслици

Едноставен рецепт за целувки (пуслици)

Крцкави и бели, традиционални и вкусни! Пробајте го нашиот едноставен рецепт за целувки, кои во некои краеви во Македонија се познати и како пуслици. Потребни ви се две белки, малку шеќер и една лажица лимонов сок, тоа е сѐ.

Целувките се колачи кои се прават од матени белки и шеќер. Во зависност од начинот на подготовка постојат два типа: француски и италијански целувки.  Француските се припремат со шеќер, а италијанскиот начин на подготовка е покомплексен, затоа што целувките се припремат со шеќерен сируп.

целувки

Состојки:

  • 2 белки
  • 150 грама шеќер
  • 1 лажица свежо цеден сок од лимон.

Подготовка:

  1. Во чист сад за матење ставете ги белките. Започнете со матење и додајте го сокот од лимон. Во текот на матењето постепено додавајте го шеќерот.
  2. Матете со миксерот додека добиете цврст шлаг.
  3. Тавата обложете ја со хартија за печење.
  4. Со помош на готварски шприц формирајте целувки со форма по желба. Можете да ги направите кружни или правоаголни, изборот го оставаме на вам.
  5. Целувките ставете ги да се печат во рерна на ниска температура од 130 степени за време од еден час. Печените целувки извадете ги од рерната и оставете ги да се изладат.
  6. Потоа послужете ги со омиленото кафе. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Големи целувки со чоколадо.

Сподели: