Интегрални бисквити со овесни снегулки

Изгледаат перфектно и многу крцкаво! Да бидеме искрени за да се направат толку добри и вкусни бисквити потребен е совршен рецепт. А баш таков рецепт за интегрални бисквити со овесни снегулки ни доаѓа од кујната на Катерина.

Бисквитите се одлични за појадок со чаша млеко, а од наведените состојки ќе добиете 15 колачиња. По желба количината на состојките може да ја зголемите, а така ќе имате бисквити и за наредниот ден.

интегрални бисквити

Состојки:                           

 • 100 г овесни снегулки
 • 100 г интегрално пченично брашно
 • 50 г кафеав шеќер
 • 70 г ладен путер
 • 3 г печиво
 • 2 лажици млеко
 • прстофат сол.

Подготовка:

 1. Во блендер ставете ги овесните снегулки. Изблендирајте ги за време од 10-20 секунди.
 2. Во блендерот додајте ги брашното, печивото, шеќерот и солта.
 3. Изблендирајте кратко колку да се измешаат состојките.
 4. Претурете ја сувата смеса во сад и додајте го ладниот путер исечкан на мали коцки. Измешајте ги состојките со раце.
 5. Откако ќе добиете ронлива смеса, додајте го млекото (додавајте го постепено, прво 1, па потоа друга лажица).
 6. Замесете го тестото и оставете во фрижидер да стои 20 минути.
 7. Меѓу 2 листа хартија за печење расучете го тестото во кора со дебелина околу 3-5мм.
 8. Со кружен калап вадете кругови и редете ги во плех обложен со хартија за печење.
 9. Бисквитите избоцкајте ги по целата површина и ставете да се печат во загреана рерна на 180 степени за време од 15 минути. Печените интегрални бисквити оставете ги кратко да се изладат, а потоа послужете ги. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: Рустични чајни бисквити од хељдино и спелтино брашно.

Сподели: