салата со тестенини, чиа семе и грозје

Кремаста салата со тестенини и пилешко месо

Предлозите за брз ручек секогаш се добредојдени, а особено кога температурите се високи. Баш таков рецепт најдовме на Инстаграм профилот на Сика, па со задоволство го споделуваме со вас. Направете кремаста салата со тестенини и пилешко месо!

Станува збор за интересна комбинација која веруваме дека ќе ве освои! Ненаметливиот вкус на пилешкото месо се меша со слатко и сочно грозје, крцкави ореви и вкусен, кремаст прелив со чиа семе. Црвеното грозје додава изливи на сочна и распрскувачка сладост, а крцкавиот, нискокалоричен целер додава живост во оваа салата. Може да ја послужите како ладна салата или како оброк за ручек или вечера. Изборот е ваш!

салата со тестенини, чиа семе и грозје

Состојки:

 • 200 г тестенини (фарфеле – во форма на машна)
 • 1 чаша варено пилешко месо или пилешки гради/шунка по избор
 • 1 чаша црвено грозје
 • ½ чаша целер
 • ½ чаша ореви.

За прелив:

 • ½ чаша јогурт
 • ½ чаша мајонез
 • 2 лажици мед
 • 1 ½ лажица бел вински оцет
 • 2 лажици чиа семе
 • ½ лажиче мелен црвен пипер СИКА
 • сол по вкус.

Подготовка:

 1. Сварете ги тестенините во солена вода според упатството. Потоа, изладете ги со млаз ладна вода и ставете ги во голем сад.
 2. Зрната грозје преполовете ги и исчистете ги семките.  Пилешкото месо и целерот исечкајте ги на мали коцки.
 3. Во изладените тестенини додајте ги грозјето, пилешкото месо, целерот, оревите и измешајте.
 4. Состојките за преливот најдобро е да ги ставите во тегла со капак и да ги измешате. Потоа преливот додајте го во садот со тестенините и кратко измешајте.
 5. Подготвената салата најдобро е да ја оставите околу 30 минути во фрижидер, а можете и да ја послужите веднаш. На здравје!

Совети плус:

 • Доколку ви е јака аромата на целерот може да го замените со млад кромид.
 • Ако немате варено пилешко месо може да користите пилешки гради или шунка.
 • Ви се допадна оваа салата? – Повеќе рецепти и интересни идеи, погледнете на веб страницата на Сика и следете ги на нивните Инстаграм профил – @sika spices и Facebook фан страница.

Ви препорачуваме да прочитате: Мексиканска салата со тестенини.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

Сподели: