мафини со јаболка

Мафини со јаболка и цимет

Ако ви се допаѓа вкусот на јаболката во колачи и аромата на цимет, ви предлагаме да го пробате рецептот за мафини со јаболка, кој сигурно ќе ве воодушеви. Сочни и вкусни, идеални за секоја пригода.

Мафини е американско-англиско име за брз леб што се пече во мали порции. Постојат многу форми на мафини, а може да бидат солени или слатки. Рецептот за малите, сочни мафини со јаболка кои се топат во устата ни го испрати Катерина, а ние и благодариме и го споделуваме со вас. Сигурни сме дека вкусот ќе биде одличен, па ајде да ги пробаме!

мафини со јаболка и цимет

Состојки:

 • 2 помали зелени јаболка
 • 1 јајце
 • 100 гр шеќер
 • 80 мл масло
 • 150 мл сок од јаболко
 • 240 гр брашно
 • ½ ќесичка прашок за печиво
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • цимет по желба.

 Подготовка:

 1. Во длабок сад ставете го јајцето и шеќерот. Со жица за матење убаво изматете ги, а потоа додајте ги маслото, сокот од јаболка и пак промешајте ја смесата.
 2. Прашокот за печиво измешајте го со брашното и постепено додајте го во смесата со јајцето и шеќерот.
 3. На крај додајте ги јаболката изрендани на тенки ленти и циметот. Убаво измешајте ја смесата .
 4. Калапот за мафини премачкајте го со масло и во секоја празнина ставете од смесата.
  Мафините печете ги во загреена рерна на 180 степени, за време од 15 до 17 минути.
 5. Печените мафини со јаболка и цимет оставете ги да се изладат, а потоа послужете ги. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска

Сподели: