печени путер крофни

Печени путер крофни

Кој сакаше рецепт за меки и вкусни, но печени крофни? Благодарение на Катерина сега ќе може да уживаме во новиот вкус на печените путер крофни, посипани со цимет и кафеав шеќер!

Не можете да одолеете на рецептот? Не сте единствени. Состојките кои ви требаат сигурно ги имате во кујната, па препуштете се на слаткиот предизвик.

печени путер крофни

Состојки:

 • 500 г брашно
 • 180 мл млеко
 • 70 г кафеав шеќер
 • 1 јајце
 • 70 г путер на собна температура
 • 15 г свеж квасец
 • ½ ќесичка ванилин шеќер
 • прстофат сол.

За премачкување:

 • по потреба растопен путер

За посипување:

 • по потреба кафеав шеќер и цимет

Подготовка:

 1. Во сад за месење ставете ги јајцата, млекото, ванилата и издробениот квасец. Измешајте ги состојките.
 2. Потоа во садот додајте ги шеќерот, омекнатиот на собна температура путер и прстофат сол. Со постепено додавање на брашното замесете меко нелепливо тесто.
 3. Тестото покријте го со најлонска фолија и крпа, и оставете убаво да нарасне.
 4. Од нараснатото тесто расучете кора со дебелина од 1-1,5 см. Со кружен калап вадете кругови и редете ги во плех обложен со хартија за печење.
 5. Крофните покријте ги и оставете да нараснат уште 45 минути. Нараснатите крофни печете ги во загреана рерна на 180 степени за време од 15 минути. Испечените и топли крофни премачкајте ги со растопен путер и посипете ги со кафеав шеќер и цимет. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: Печени крофни со јаболка и цимет.

Сподели: