Поинаква мусака од ориз и мелено месо 1

Поинаква мусака од ориз и мелено месо

Сите сме слушнале за мусака, но може да се каже дека ретко кој има пробано ваква! Ако сакате да си го разубавите секојдневието и да имате на трпезата малку поинакво јадење, најтопло ви препорачуваме да ја пробате оваа мусака од ориз и мелено месо.

И благодариме на Невена за несебичното споделување на своите идеи и за тоа што ни припреми вака вкусен рецепт.

Поинаква мусака од ориз и мелено месо 2

Состојки:

 • 300 гр ориз
 • 500 гр мелено месо
 • ½ главица кромид
 • 1 морков
 • 1 лажица вегета
 • ½ лажиче црн пипер
 • 1 лажиче црвенa пипер
 • 100 гр кашкавал
 • 4 -5 лажици масло.

За прелив:

 • 3 јајца
 • 200 гр кисела павлака
 • 300 мл млеко.

Подготовка:

 1. Кромидот и морковот ситно исечкајте ги и пропржете ги во малку масло.
 2. Потоа додадете ги месото и зачините. Измешајте и убаво испржете  ги сите состојки.
 3. Оризот сварете го во посолена вода и исцедете го.
 4. За ваквата мусака од ориз и мелено месо, ќе ви биде потребно да припремите помало плехче. Намачкајте го со путер и наросете го со лебни трошки.
 5. Ставете половина од оризот и наредете половина од кашкавалот исечен на парчиња или изрендан.
 6. Потоа наредете го месото , повторно ставете кашкавал и на крај додајте го остатокот од оризот.
 7. Измешајте ги јајцата со млекото и павлаката, па прелијте ја мусаката одозгора.
 8. Ставете ја да се потпечи околу 10-15 минути на 200 степени.

Готовата мусака од ориз и мелено месо е најубава кога се служи топла, а како прилог можете да сервирате и салата. На здравје!

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска.

Ви препорачуваме да прочитате: Солена торта од ориз и пилешко.

Сподели: