Посни сарми по оригинален прилепски рецепт

Посни сарми по оригинален прилепски рецепт

Прилепските посни сарми се надалеку познати по својата уникатност! Многу малечки како палче, велат прилепчани. Тие се вкусно и хранливо богатство од витамин Ц и често застапени на посните трпезите за куќните слави, а еве како може да ги направите по оригинален рецепт баш на прилепски начин!

Посни сарми по оригинален прилепски рецепт

Состојки:

 • 4 помали кисели зелки
 • 200 мл масло
 • 4 лажици црвен пипер
 • црн пипер

За полнеж:

 • 500 гр ориз
 • 1 лажиче сол
 • црн пипер
 • 300 мл масло

Подготовка:

 1. Оризот, црниот пипер, солта, црвениот пипер и маслото се мешаат заедно.
 2. Се сечат листови од зелката на мали парчиња.
 3. Се става по малку од полнежот од ориз и се виткаат, па се стегнуваат во рака да бидат цврсти.
 4. На дното од тенџерото се поставуваат листови од зелка и се редат, кога ќе се исполни првиот ред се потура со малку масло, црвен и црн пипер.
 5. Потоа се реди вториот дел и повторно се потура со масло, црвен и црн пипер.
 6. Се покрива со листови од зелка и се долева вода, се вари 3-4 саати.

Рецептот го испратил:  Маја Долеска.

Сподели: