Посни ќофтиња од грашок

Посни ќофтиња од грашок

Кремасти и сочни посни ќофтиња од грашок, совршени за мезе, за сендвичи и такоси! Приготвени во нашата кујна за сите љубители на посни, вегански рецепти. 

Направете ги и послужете ги со сос, па уживајте во светот на вкусовите! Подготовката е лесна и брза, а од наведените состојки ќе добиете 16 вкусни ќофтиња. Ако ви останат може да ги замрзнете и да ги користите по потреба.

Посни ќофтиња од грашок

Состојки:

За сос:

Посни ќофтиња од грашок

Подготовка:

  1. Грашокот ставете го во сечко или блендер и миксирајте го додека добиете хомогена густа смеса.
  2. Мелениот грашок ставете го во длабок сад, додајте брашно, Дафинка по вкус, свежо мелен црн бибер од Витаминка и зачинете со лук во прав. Измешајте ја смесата со лажица.
  3. Со помош на намрсени раце формирајте топчиња со големина на орев. Готовите топчиња извалкајте ги во лебни трошки.
  4. На оган ставете нелеплива тава да се загрее. Во тавата додајте поголема количина на Брилијант масло. Штом маслото се загрее ставете ги топчињата. Пржете ги од едната страна за време од 2 до 3 минути, а потоа свртете ги и продолжете со пржењето уште 2 минути додека ќофтињата поруменат.
  5. Пржените ќофтиња од грашок извадете ги врз кујнска салфетка и оставете ги околу 5 минути за да се впие вишокот на масло.
  6. Во меѓувреме подгответе го сосот. Во мала чинија ставете ги посниот мајонез, мелениот црн бибер, ориганото и сокот од лимон. Измешајте ги и сервирајте ги во сад за сос.
  7. Ќофтињата декорирајте ги со Витанез и свежо нане, и послужете ги со приготвениот сос. На здравје!
Посни ќофтиња од грашок Посни ќофтиња од грашок

Ви препорачуваме да прочитате: Едноставен и брз рецепт за похувани пилешки копани.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

Сподели: