Руски чајни колачи готови за 15 минути 1

Руски чајни колачи готови за 15 минути

Рецептов за руски чајни колачи е стар 4 генерации. Посебно е посакуван и најмногу приготвуван за време на новогодишните и Божиќните празници. Со оглед на тоа што наближуваат со голема радост го споделуваме рецептот за кој ви се потребни само 15 минути.

Брзо и лесно, се магичните зборови кои сите ги обожаваме, а посебно во денешниот свет на безброј обврски во денот. Путерни и крцкави, со вкус на орев, тотално неодоливи!

Руски чајни колачи готови за 15 минути 2

Состојки:

 • 1 шолја путер
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 6 лажици шеќер во прав
 • 2 шолји брашно
 • 1 шолја мелени ореви
 • 1/3 шолја шеќер во прав за декорација.

Подготовка:

 1. Рерната загрејте ја на 180 степени.
 2. Во сад за месење изматете го путерот заедно со екстрактот од ванила.
 3. Полека додавајте ги шеќерот и брашното и месете со раце.
 4. Потоа додајте ги и оревите.
 5. Откако ќе оформите еднородна смеса, направете бомбици – односно колачи со топчеста форма.
 6. Обложете тава за печење со пекарска хартија и печете ги загреаната рерна околу 10-15 минути
 7. Кога ќе се изладат посипете ги со шеќер во прав. Сервирајте ги во хартиени калапи за сервирање и на здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Божиќни колачи со портокал и рум.

Сподели: