Рустични чајни бисквити од хељдино и спелтино брашно 1

Рустични чајни бисквити од хељдино и спелтино брашно

Домашно подготвено крцкаво и слатко уживање годи секому! Кате ни приготви многу убави рустични чајни бисквити кои се идеални за појадок со млеко или чај. Да ги пробаме!

Може да ве интересира: Крцкави колачи со цитрон и лешници.

Рустични чајни бисквити од хељдино и спелтино брашно 2

Состојки:

 • 150 гр хељдино брашно
 • 100 гр спелтино брашно
 • 100 гр кафеав шеќер
 • 100 гр ладен путер
 • 2 жолчки
 • 1/2 стапче ванила или кесичка ванилин шеќер
 • прстофат сол.

Подготовка:

 1. Во сад измешајте ги двата вида брашно и ванилата.
 2. Додајте го шеќерот, жолчките и прстофат сол.
 3. Промешајте, па додајте го путерот исечен на коцки и замесете тесто.
 4. Завиткајте го во фолија и оставете го во фрижидер најмалку 1 час.
 5. Расукајте го тестото помеѓу 2 листа хартија за печење и исечете го на квадрати.
 6. Наредете ги бисквитите во плех и печете во претходно загреана рерна на 180 степени за време од 10-12 минути. На здравје!

Забелешка: Доколку при месењето тестото ви е ронливо ставете малку од белките или млеко.

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигоровска.

Ви препорачуваме да прочитате: Руски чајни колачи готови за 15 минути.

Сподели: