3 рецепти за домашен чај од цимет - за шеќерот во крвта, за слабеење и подобро варење 1

3 рецепти за домашен чај од цимет – за шеќерот во крвта, за слабеење и подобро варење

Поладните денови се идеални за престој под дебело ќебе, со топол чај во рака. Еден од најголемите заштитни знакови на зимата е секако циметот кој совршено одговара и со чај и со вино. Покрај тоа што мириса прекрасно и има специфичен вкус, тој е одличен и за здравјето. Во продолжение дознајте како да си направите домашен чај од цимет кој помага против дијабетес, проблеми со дигестивниот систем и за слабеење.

Чајот од цимет е еден од најдобрите начини за регулација на шеќерот во крвта. Се подготвува многу едноставно и е многу вкусен. Циметот е добар и за проблеми поврзани со дигестивниот систем, а помага и за намалување на вишокот килограми, бидејќи делува како антиоксидант.

3 рецепти за домашен чај од цимет - за шеќерот во крвта, за слабеење и подобро варење 2

Како да направите чај од цимет за регулирање на шеќерот во крвта?

Состојки:

 • вода
 • 1 лажичка цимет.

Подготовка:

 1. Зовријте ја водата и во неа додајте 1 лажичка цимет.
 2. Вака подготвениот чај оставете го да отстои околу 15 минути, додека водата добие кафеава боја.
 3. Потоа процедете го чајот и испијте ја течноста.

Како да направите чај од цимет за слабеење?

Состојки:

 • вода
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажичка мед.

Начин на подготовка и употреба:

 1. Во зовриена вода додајте 1 лажичка цимет.
 2. Откако водата ќе добие кафеава боја, процедете ја течноста и заблажете ја со 1 лажичка мед.
 3. Вака подготвениот чај се консумира половина час пред оброк.

Совет плус: Циметот е одличен и во борбата против несоница. Така, за подобар сон додајте 1 стапче цимет во загреано млеко и испијте го 1 час пред спиење.

Како да направите чај од цимет кој помага против проблеми со дигестивниот систем?

Состојки:

 • 3 чаши вода
 • 1 лажичка цимет
 • неколку листови нане.

Начин на подготовка и употреба:

 1. Зовријте ја водата и во неа додајте ги циметот и ливчињата нане.
 2. Вака подготвениот чај оставете го да отстои околу 10 минути, па процедете го.
 3. Од оваа доза треба да добиете околу 3 чаши чај кои се пијат преку целиот ден.

Ви препорачуваме да прочитате: Домашен овошен чај од јаболко и цимет.

Сподели: