салата од ориз и зеленчук

Салата од ориз и зеленчук

Едноставна, здрава салата од ориз и зеленчук која лесно се припрема. Оваа салата од ориз изобилува со зеленчук во различна боја, што ја прави привлечна за сите, особено за малите деца.  Салатата не содржи мајонез и е идеална за сите кои внимаваат на својата линија и здравје.

салата од ориз и зеленчук

Состојки:

 • 250 гр ориз
 • 1 варен морков
 • 50 гр црни маслинки
 • 50 гр зелени маслинки
 • 70 гр кисели краставички
 • 70 гр маринирани печурки
 • 70 гр грашок
 • 90 гр шунка или печеница
 • 90 гр кашкавал
 • 3 лажици пченка
 • 1 домат
 • по вкус сол и маслиново масло
 • 1 варено јајце за декорација

Подготовка:

 1. Оризот ставете го да вари во зовриена и посолена вода додека омекне. Потоа исцедете го и исплакнете го со ладна вода. Ставете го во длабок сад.
 2. Морковот, кашкавалот, шунката исечкајте ги и ставете ги во садот со оризот. Во садот додајте ги преостанатиот зеленчук, пченката, грашокот, сол и масло по вкус.
 3. Салатата убаво измешајте ја за да се соединат сите состојки. Садот покријте го со транспарентна фолија и ставете го во ладилник, за убаво да се излади салатата.
 4. Готовата салата од ориз послужете ја како ладно предјадење или како лесен самостоен оброк.

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска

Сподели: