posen puding

Здрав посен пудинг со праски и чиа

Колку се радуваме на ваквите вкусни и здрави рецепти! Овој пат од кујната на Катерина ни доаѓа рецепт за домашен, здрав и посен пудинг со праски и чиа семе.

Идејата е одлична од повеќе причини. Пудингот е приготвен без шеќер, не содржи глутен и е идеален за лица кои имаат интолеранција на лактоза. Супер засладување за време на пости или во било кој ден. Топло препорачуваме да го пробате!

здрав посен пудинг со праски

Состојки:

 • 400 мл бадемово млеко
 • 4 лажици мед
 • 2 (помали) праски
 • 4 лажици пченкарен скроб (густин)
 • 2 лажички чиа семе
 • неколку сечкани бадеми.

Подготовка:

 1. Праските излупете ги и испасирајте ги или грубо изблендирајте ги.
 2. Во пасираните праски додајте го скробот и убаво измешајте.
 3. Во тенџере на оган ставете ги млекото и медот. Штом млекото зоврие, во тенџерето додајте ја смесата со праски и скроб. Варете го пудингот со постојано мешање, за време од 5 минути на ниска температура.
 4. Во садовите за послужување ставете половина од пудингот.
 5. Одозгора ставете 1 лажичка чиа семе. Врз семето ставете го преостанатиот пудинг.
 6. Посипете со малку сечкани бадеми. Оставете го пудингот да се излади, а потоа послужете го. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: Здрав пудинг со чиа семе без шеќер.

Сподели: