Колач со портокал

Колач со портокал

На рецептите со новото брашно за колачи од Жито Лукс им нема крај! Овој пат ви претставуваме рецепт за колач со портокал.

Предлогот ни доаѓа од Жито Лукс, а ние со задоволство го споделуваме со вас.

Колач со портокал

Состојки:

 • 200 г брашно за колачи од Жито Лукс
 • 3 јајца
 • 150 г путер на собна температура
 • 160 г шеќер
 • 1 портокал (кора и сок).
brasno

Подготовка:

 1. Рерната се загрева на 180°С.
 2. Во сад за матење се ставаат јајцата, шеќерот и путерот на собна температура. Се матат со миксер додека се добие пенеста смеса.
 3. Во садот се додава брашното и смесата се меша со лажица.
 4. На крај, се додава сокот и претходно изренданата кора од портокал. Сместа се меша со лажица и се става во кружен плех претходно премачкан со масло или обложен со хартија за печење.
 5. Колачот се пече за време од 40 минути. За време на печењето, со помош на чепкалка проверете дали колачот е печен.
 6. Печениот колач со портокал, се остава да се излади, а потоа се сече на парчиња и се декорира по желба. На здравје!

*Комерцијален рецепт

Ви предлагаме да прочитате: Колач со кандирано овошје.

Сподели: