колач со јаболка

Колач со јаболка, цимет и јаткасти плодови

Јаболка, цимет и јаткасти плодови, соединети во слатка комбинација за екстра уживање! Помеѓу другите рецепти кои со голема љубов ги припрема Катерина, можеме да кажеме дека овој колач со јаболка и цимет ни остави впечаток, па го споделуваме со вас.

Ако и вие ја обожавате фантастичната арома на печени јаболка и цимет, веднаш одете во кујната и фатете се за работа. За кратко време ќе може да го вкусите овој колач кој одлично ви се надополнил со шолја кафе.

колач со јаболка

Состојки:

 • 300 грама брашно
 • 130 грама омекнат путер
 • 1 јајце
 • 1 жолчка
 • 100 грама шеќер
 • ½ ќесичка прашок за печиво
 • прстофат сол
 • 2 јаболка
 • ½ лажичка цимет
 • 30 гр пињоли (во замена може да користите бадеми или ореви)
 • 35 гр бадеми
 • 35 гр ореви.

Фил:

 • 1 јајце
 • 50 грама омекнат путер
 • 120 мл млеко
 • 50 грама брашно
 • 100 грама шеќер
 • 1 ќесичка ванилин шеќер.

Подготовка:

 1. Во подлабок сад ставете ги пресеаното брашно, путерот, јајцето, жолчката, шеќерот, прашокот за печиво и солта. Од наведените состојки замесете тесто.
 2. Меѓу 2 листа хартија за печење со помош на сукало развлечете го тестото во кружна кора.
 3. Садот за печење премачкајте го со путер и набрашнете го. Ставете го тестото и избоцкајте со виљушка.
 4. Јаболката излупете ги и исечете ги на тенки кришки.
 5. Врз тестото наредете ги исечените јаболката и посипете ги со цимет.
 6. Во сад на оган ставете го млекото, шеќерот и ванилата. Откако шеќерот ќе почне да се топи додајте го јајцето и путерот. Потоа, постепено додавајте го брашното и мешајте додека смесата се згусти.
 7. Приготвениот фил нанесете го врз јаболката.Над филот нанесете ги пињолите и крупно сецканите бадеми и ореви.
 8. Колачот печете го во загреана рерна на 180 степени, за време од 35 до 40 минути. Печениот колач со јаболка, цимет и јаткасти плодови, оставете го да се излади, а потоа послужете го. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошеска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: Брза торта со јаболка.

Сподели: